Surfing - wyjątkowy sport dla poszukiwaczy adrenaliny.

Search:

Kiedy tylko na dworze robi się ciepło, większość z nas zaczyna myśleć o tym, gdzie można wybrać się nad wodę. Polskie wiosny i lata są obfite w dni, gdy akwen staje się najlepszym rozwiązaniem. Potrzeba ochłody może się wiązać z ochotą na uprawianie sportów wodnych. Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszy się surfing. Choć nie jest prosty, to jednak daje wiele satysfakcji i gwarantuje zastrzyk adrenaliny.

Zakłada się, że surfing pochodzi z Hawajów. To tutaj miał go odkryć kapitan Jamek Cook. Ogólnikowo można stwierdzić, że jest to ślizganie się po czołach fal na specjalnie przygotowanej desce. Tego typu pływanie najlepsze efekty daje na falach oceanicznych . Obecnie, poza klasycznym surfingiem, wyróżniamy szereg jego odmian, w tym kite-surfing czy wind-surfing.

Podstawą surfingu jest odpowiedni sprzęt, czyli prawidłowo wyprofilowana deska. Poszczególne pozycje różnią się wymiarami i są lepsze przy uprawianiu sportu w odmiennych zbiornikach wodnych. Dostosowuje się do przewidywanej wielkości fal oraz do stopnia zaawansowania konkretnej osoby. Zanim nabędziemy deskę, warto wypożyczyć ją w ośrodku prowadzącym kursy. Dowiemy się, jaki jej rodzaj najbardziej nam odpowiada.

W Polsce nauka surfingu jest możliwa w kilku ośrodkach zlokalizowanych nad większymi jeziorami czy nad morzem. Kursy surfingu są organizowane na Pojezierzu Drawskim oraz Mazurskim. Można tu wykupić pojedyncze lekcje, lecz skuteczne okazują się dopiero całe obozy. Uczestnictwo w nich odbywa się zazwyczaj w określonych grupach wiekowych i kończy się wraz z otrzymaniem stosownego dyplomu czy certyfikatu.

prowadzącym